Fraser Valley
Howe Sound
Kootenays
Lower Mainland
North Central
North West
Okanagan
Vancouver Island
Tournaments
Exhibition Games
Playoffs
Rankings
History
Contact / Links
Home Page
     
B.C. HIGH SCHOOL BOYS' CHAMPIONS
Winning team in bold

‘AAA’

1945/46 - Vancouver College 25-21 King George (Vancouver)
46/47 - Duke of Connaught (New Westminster) 36-28 Trapp Tech (New Westminster)
47/48 - Magee (Vancouver) 49-41 Duke of Connaught
48/49 - Vancouver College 49-43 Duke of Connaught
49/50 - Duke of Connaught 33-20 John Oliver (Vancouver)
50/51 - Duke of Connaught 36-21 John Oliver
51/52 - Duke of Connaught 38-26 Mission
52/53 - Burnaby South 53-51 Duke of Connaught
53/54 - Mission 36-21 Gladstone (Vancouver)
54/55 - Trapp Tech 46-37 Alberni District (Port Alberni)
55/56 - Lester Pearson (New Westminster) 58-51 Magee
56/57 - Vancouver College 57-40 Cumberland
57/58 - Lord Byng (Vancouver) 36-33 Prince of Wales (Vancouver)
58/59 - Victoria 49-26 Courtenay
59/60 - Vancouver College 69-52 Prince Rupert
60/61 - Magee 70-45 Semiahmoo (Surrey)
61/62 - Victoria 38-34 Vancouver College
62/63 - Mennonite Educational Institute (Abbotsford) 58-40 Alberni District
63/64 - Prince Rupert 43-41 Abbotsford
64/65 - Oak Bay (Victoria) 48-34 Alberni District
65/66 - Victoria 37-33 Oak Bay
66/67 - Vancouver College 56-41 David Thompson (Vancouver)
67/68 - Oak Bay 58-46 David Thompson
68/69 - Victoria 38-37 Oak Bay
69/70 - M.E.I. 49-47 Abbotsford
70/71 - North Delta 43-38 Vancouver College
71/72 - Centennial (Coquitlam) 60-40 North Delta
72/73 - Oak Bay 52-31 North Surrey
73/74 - Oak Bay 53-50 Kamloops
74/75 - North Delta 72-57 Richmond
75/76 - North Surrey 52-48 Oak Bay
76/77 - Oak Bay 75-64 Princess Margaret (Surrey)
77/78 - Nanaimo District 71-62 Oak Bay
78/79 - Burnaby South 65-47 Richmond
79/80 - Duchess Park (Prince George) 57-40 Nanaimo District
80/81 - North Surrey 69-63 Cowichan (Duncan)
81/82 - West Vancouver 49-48 Argyle (North Vancouver)
82/83 - Abbotsford 64-53 North Surrey
83/84 - Steveston (Richmond) 84-59 Richmond
84/85 - Richmond 74-61 Centennial
85/86 - Maple Ridge 77-71 Vernon
86/87 - Richmond 75-70 MEI
87/88 - Richmond 99-80 Seaquam (Delta)
88/89 - Pitt Meadows 58-57 Maple Ridge
89/90 - North Delta 75-66 Richmond
90/91 - Richmond 94-78 Burnaby Central
91/92 - St. Michael’s University School (Victoria) 76-48 Pitt Meadows
92/93 - Terry Fox (Port Coquitlam) 77-72 North Delta
93/94 - Terry Fox 73-66 Richmond
94/95 - Ladysmith 74-70 MEI
95/96 - Kitsilano (Vancouver) 57-42 Terry Fox
96/97 - Kitsilano 62-52 Maple Ridge
97/98 - Richmond 76-66 Vancouver College
98/99 - White Rock Christian 72-62 Centennial
99/00 - Pitt Meadows 74-68 Terry Fox
00/01 - Kitsilano 94-80 WRCA
01/02 - Kitsilano 81-52 Claremont (Victoria)
02/03 - W.R.C.A. 80-62 Seaquam
03/04 - Argyle 65-44 Pitt Meadows
04/05 - W.R.C.A. 47-40 Wellington (Nanaimo)

‘AA’ (from 1970-1988, this tier was referred to as ‘A’)

69/70 - Grand Forks 36-28 Windsor (North Vancouver)
70/71 - Grand Forks 48-36 David Thompson (Invermere)
71/72 - Hope 51-40 Grand Forks
72/73 - Nechako Valley (Vanderhoof) 46-45 Merritt
73/74 - Houston 68-64 (OT) Garibaldi (Maple Ridge)
74/75 - St. Thomas More (Burnaby) 71-68 Shawnigan Lake
75/76 - St. Thomas More 87-70 George Pringle (Westbank)
76/77 - Southern Okanagan (Oliver) 82-73 Hazelton
77/78 - Nechako Valley 103-58 Hope
78/79 - Prince Charles (Creston) 84-79 Summerland
79/80 - Hope 59-57 (OT) Alpha (Burnaby)
80/81 - Lord Byng 85-70 Dunsmuir (Victoria)
81/82 - University Hill (Vancouver) 86-85 Westsyde (Kamloops)
82/83 - Pitt Meadows 59-57 Sentinel (West Vancouver)
83/84 - D.W. Poppy (Langley) 62-41 Clearwater
84/85 - University Hill 80-72 West Vancouver
85/86 - Southern Okanagan 65-55 Pitt Meadows
86/87 - Cariboo Hill (Burnaby) 74-62 Sentinel
87/88 - Agassiz 67-60 Cariboo Hill
88/89 - Agassiz 83-73 John Barsby (Nanaimo)
89/90 - Lambrick Park (Victoria) 71-70 Agassiz
90/91 - George Elliot (Winfield) 98-79 Lambrick Park
91/92 - D.W. Poppy 72-57 Agassiz
92/93 - Carihi (Campbell River) 85-62 Ladysmith
93/94 - Aldergrove 65-56 D.W. Poppy
94/95 - Aldergrove 82-62 D.W. Poppy
95/96 - Nechako Valley (Vanderhoof) 77-73 (OT) Holy Cross (Surrey)
96/97 - Lambrick Park 78-53 College Heights (Prince George)
97/98 - Prince Rupert 81-61 J.L. Crowe (Trail)
98/99 - J.L. Crowe 61-52 St. Thomas Aquinas (North Vancouver)
99/00 - St. Thomas Aquinas 65-48 Ladysmith
00/01 - Prince Rupert 91-84 Nechako Valley
01/02 - Lambrick Park 77-57 Nechako Valley
02/03 - Lambrick Park 69-57 Ladysmith
03/04 - Lambrick Park 79-54 Cedar (Nanaimo)
04/05 - Cedar 78-68 Lambrick Park

‘A’

87/88 - Similkameen (Keremeos) def. St. Patrick's (Vancouver)
88/89 - Abbotsford Christian 73-69 St. Thomas Aquinas
89/90 - St. Patrick’s 76-70 Abbotsford Christian
90/91 - Abbotsford Christian 67-65 Barriere
91/92 - St. Thomas Aquinas 84-70 Ron Pettigrew Christian (Dawson Creek)
92/93 - St. Thomas Aquinas 89-54 St. Patrick's
93/94 - St. Thomas Aquinas 75-57 Abbotsford Christian
94/95 - St. Patrick's 76-59 White Rock Christian Academy
95/96 - W.R.C.A. 49-43 Pemberton
96/97 - W.R.C.A. 49-45 Westside Academy (Prince George)
97/98 - Westside Academy 74-70 Similkameen
98/99 - O’Grady Catholic (Prince George) def. Pacific Christian (Victoria)
99/00 - Similkameen 101-90 Langley Christian
00/01 - Similkameen 67-53 Osoyoos
01/02 - Highroad Academy (Chilliwack) 73-62 Ashcroft
02/03 - St. Thomas Aquinas 79-60 Princess Margaret (Penticton)
03/04 - Pacific Christian 83-79 St. Patrick’s (Vancouver)
04/05 - Abbotsford Christian 62-52 Glenlyon-Norkfolk (Victoria)

Information courtesy of Scott Neufeld (partial)